2. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi
Ana Sayfa »Biyografi » 2. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi

2. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi

   

2. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi

AHMET II (1643-1695), yirmibirinci Osmanlı padişahı. Sultan İbrahim* in üçüncü oğlu. istanbul"da doğdu. Yedi yaşında tahta çıkan ağabeyi IV. Mehmet"in kırk yılı aşan hü­kümdarlığı süresinde ve öbür ağa­beyi II. Süleyman"ın dört yıllık hü­kümdarlığı boyunca. Topkapı Sarayı"nda ya do Edime sarayında, sürekli gözaltında yaşadı. 1691′de, Ed"me"de, kardeşi II. Süleyman"ın yerine tahta çıktığı zaman kırk se­kiz yaşındaydı.

Osmanlı imparator­luğunu  yönetmeye  başladığında, kardeşlerinin bıraktığı  Avusturya, Lehistan, Venedik ve Rusya savaş­larını   sürdürmek   zorunluluğuyla karşı karşıya kaldı.

Yeni Padişah tarafından yerinde bırakılan sadra­zam Köprülüzade Fazıl Mustafa Paşa, ordusuyla Belgrad"dan Ma­caristan"a geçerek, Slankamen"de düşman   kuvvetleriyle   karşılaştı (19 Ağustos 1691) ve zaferi ger­çekleştirmek üzereyken, bir kur­şun rastlamasıyla ölünce,

Osman­lı ordusu bozguna uğradı. Bundan sonra devlet bütün cephelerde sa­vunma durumuna geçmek zorun­da kaldı. II. Ahmet"in arka arkaya değiştirdiği büyük vezirler başarı sağlayamadı. Kamaniçe"yi kuşatan lehliler Tuna"ya doğru indiler. Varat kalesi alındı. Venedikliler de Dalmaçya"daki Gabella Kalesi"ni aldılar. Bu sırada Suriye"de, Irak ve Hcaz yöresinde ayaklanmalar oldu. II. Ahmet tahta bulunduğu üç yıl yedi buçuk aylık saltanatı sırasında hiç bir etkinlik gösteremedi.

Şiirden ve müzikten hoşlanırdı. Edirne"de veremden öldü. Cenazesi İstanbul"a getirilerek, Kanuni sultan süleyman"ın türbesine gömüldü.

2__ahmet_03032014

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna