Ahmet Vefik Paşa Kimdir? Hayatı, Eserleri Hakkında Kısaca Bilgi
Ana Sayfa »Biyografi » Ahmet Vefik Paşa Kimdir? Hayatı, Eserleri Hakkında Kısaca Bilgi

Ahmet Vefik Paşa Kimdir? Hayatı, Eserleri Hakkında Kısaca Bilgi

   

Ahmet Vefik Paşa Kimdir? Hayatı, Eserleri Hakkında Kısaca Bilgi

AHMET VEFÎK PAŞA (1823-1891), tiyatro yazarı. İstanbul"da doğdu. Mühendîshane-i Berri"de eğitime başladı. Dışişlerinde görevli olan babasının Paris"e atanması üzeri­ne öğrenimini Saint-Louis Lisesi"n-de tamamladı.

İstanbul"a dönünce Tercüme Odası"na girdi. Çeşitli görevlerle Londra"da. Sırbistan"da. İzmir"de ve Eflak-Boğdan"da bu­lundu. Elçilik ve valiliğin yanı sıra. Sadaret Müsteşarlığı. Maarif Na­zırlığı.

Mebusan Meclisi Reisliği görevlerinde de bulundu. 1878de sadrazamlığa getirildi. Kısa süre sonra bu görevden alınarak Bur­sa valiliğine atandı (1879).

İkinci kez atandığı sadrazamlık görevi de çok kısa sürdü. Türkçenin ba­ğımsız bir dil olduğunu savunan Ahmet Vefik Paşa Lehçe-i Ostrıanl adlı ünlü sözlüğünde ilk önemli dil çalışmasını yapmıştır.

Dil ve tarih olanında yaptığı çalışmalarının ya­nı sıra Moliere"den yaptığı çeviri­ler ve uyarlamalarla Türk tiyatro­suna önemli katkıları olmuştur. Son görevi olan Bursa valiliği sı­rasında kurduğu tiyatro ile halka tiyatroyu sevdirmek için çok bü­yük çabalar harcamıştır.

Ahmet Vefik Paşa Başlıca Eserleri: Müntehobât-ı    Durub-ı Emsal (1846). Hikmet-I Tarih (1863). Şecere-i Türki (1864). Fez­leken Tarihi Osmani (1869). Ayrıca Kadınlar Mektebi, Kocalar Mekte­bi, Savruk vb. gibi çevirileri; Zor Nikahı, Zoraki Tabip, Merakı vb. gibi uyarlamaları ve Ârslan Avcı­lar yahut Hak Yerini Bulur (1887) adlı bir de oyunu vardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna