3. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi
Ana Sayfa »Biyografi » 3. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi

3. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi

   

3. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi

AHMET III (1673-1736), yirmi üçün­cü Osmanlı padişahı. IV. Mehmet" in oğludur. Üzün süre sarayda her tür devlet işinden uzak yaşadı. 1703′te kardeşi II. Mustafa"nın tahttan indirilmesi üzerine padişah oldu. Dış ülkelerle ilişkilerde yan­sız davranmak istediği halde ba­şarılı olamadı, isveç kralının peşin­den Rus Çarı"nın Osmanlı toprak­larına girmesi üzerine 1711′de Rus­ya"ya savaş ilan edildi.

Savaş Os­manlı devletinin başarısıyla son buldu ve Osmanlıların lehine olan Prut Antlaşması imzalandı. Os­manlılar Karlofça antlaşmasıyla Venediklilere bıraktıkları Mora"yı ve Dalmaçya kıyılarını almak için Venediklilere de savaş açtılar (1715). Sonuçta Mora geri alındı.

Bu arada Avusturyalılara acılan savaş (1716), Osmanlıların yenilgi­siyle son buldu. 1718′de imzalanan Pasarofça antlaşmasıyla Tamış var. Belgrad ve Eflak"ın bir bolu mü Avusturya"ya bırakıldı. Bundan sonra III. Ahmet"in hükümdarlığın­da damadı Nevşehir"li ibrahim Pa-şa"nın büyük vezirliğinde Lale Dev­ri başlar. 1730′a dek süren bu dö­nemde savaş yerine şiir. edebiyat ön plana çıkar.

Lale Devri artan vergiler, pahalılık ve işsizliği de be­raberinde getirince halk buna tep­ki olarak ayaklandı. Tarihe Patro­na Halil ayaklanması olarak ge­çen olayda III. Ahmet tahttan indi­rildi, yerine oğlu I. Mahmut geti­rildi. Damat ibrahim Paşa öldürül­dü (1730).

Bundan sonra bir süre sarayda kapalı yaşayan III. Ahmet 1736da öldü. 27 yıl süren hüküm­darlığı döneminde bazı yenilikler yapıldı.

İlk tulumbacı ocağı örgütü (1722) ve ilk matbaa (1727) kurul­du. Ayrıca İstanbul"da bir çini fab­rikası açıldı. Dokumacılıkta büyük gelişmeler oldu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna