Sait Faik Abasıyanık Kimdir, Hayatı, Eserleri, Kitapları Hakkında Kısa Bilgi
Ana Sayfa »Biyografi » Sait Faik Abasıyanık Kimdir, Hayatı, Eserleri, Kitapları Hakkında Kısa Bilgi

Sait Faik Abasıyanık Kimdir, Hayatı, Eserleri, Kitapları Hakkında Kısa Bilgi

   

Sait Faik Abasıyanık Kimdir, Hayatı, Eserleri, Kitapları Hakkında Kısa Bilgi

Sait Faik Abasıyanık Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi, eserleri, kitapları, şiirleri

Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

Doğumu: 1906

Ölüm: 1954

Sait Faik Abasıyanık en önemli hikaye yazarlarımızdan birisidir.Yazmış olduğu birbirinden güzel hikayeler ile adını duyurmuştur. Yazarımız Adapazarında doğmuştur.İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesinde eğitimine devam etmiştir.Ardından bazı nedenlerden dolayı eğitimini tamamlamak için Avrupa"ya gitmiştir. Avrupa"da eğitim ve öğretimden daha çok farklı ülkeleri gezmekle vaktini geçirmiştir.

Ardından yurda döndü öğretmenlik yapıp bir süre ticaretle uğraştı. Ardından gazate de adliye muhabiri olarak çalıştı ancak genel olarak baktığımızda yaşamını sürdürebilmek için daha çok babasından geri kalanlarla hayatını devam ettirdi. Burgaz adası ve İstanbul"da yaşamını sürdürdü ilk olarak edebiyata adımını 1925"te yayınlanan hikayeleri ile adım attı. Ardından birbirinden güzel ve etkileyici hikaye ve romanları farklı yerlerde yayınlandı ve adını duyurdu.

Ardından kitabını çıkardı ve bir çok hikayesini bu kitaba yazdı. Ayrıca Sait Faik Abasıyanık, çok titiz bir kişiliğin yanında dikkatli aynı zamanda gözlem yeteneği de vardı. Hikayelerinde bu özelliği kullanarak şiirsel bir kıvamda eserlerine yansıttı. Hikayelerinde işlemiş olduğu başlıca kişiler genel olarak normal kişilerdi.

Başlıca Kitapları: Semaver, Sarnıç, Lüzumsuz adam, Havada bulut, Mahalle kahvesi, kumpanya, Şahmerdan, Son Kuşlar, Havuz başı, bir takım insanlar, kayıp aranıyor, Şimdi sevişme vakti, Mahkeme kapısı.

Bir çok türde hikaye ve şiir ve aynı zamanda roman şeklinde eserleri vardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna