Nem ile ilgili atasözleri ve anlamları
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Nem ile ilgili atasözleri ve anlamları

Nem ile ilgili atasözleri ve anlamları

   

Nem ile ilgili atasözleri ve anlamları

Demir nemden, insan gamdan çürür

* Nem demiri nasıl paslandırır, çürütürse gam da insam öylece yıpratır, harap eder.

* Bir demirin paslanıp niteliğini kaybetmesine nasıl nem sebep oluyorsa bir insanın yıpranmasına, çöküntüye uğramasına, için için erimesine, harap olmasına da üzüntü, sıkıntı ve çeşitli dertler sebep olur. Bu bakımdan insan her olur olmaz şeyi kendisine dert edinmemelidir.

Duvarı nem, insanı gam yıkar

* Nem (su) ile demir bir araya gelirse demir paslanır, çürür, işe yaramaz hale gelir. Gam (keder) da insanı içten içe yıpratır, hasta eder, tüketir.

* Bir duvarın yıpranıp niteliğini kaybetmesine nasıl nem sebep oluyorsa bir insanın yıpranmasına, çöküntüye uğramasına, için için erimesine, harap olmasına da üzüntü, sıkıntı ve çeşitli dertler sebep olur. Bu bakımdan insan her olur olmaz şeyi kendisine dert edinmemelidir.

* İnsanın çektiği acı, üzüntü, onun yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Her varlığı etkisiz kılan, onu işlemez hale getiren bir neden mutlaka vardır. İnsanı da verdiği yaşam mücadelesinde güçsüz kılan, yıpratan çektiği sıkıntı ve üzüntülerdir. Vücudumuza açılan bir yara, zamanla kapanır. Bu durumu bilince de, acısının zamanla geçeceğini düşünür, etkilenmeyiz. Ancak beklenmedik bir zamanda karşılaştığımız kötü bir olayın etkisinden kolay kolay kurtulamayız. Üzülür dururuz. Üzüntü de bizi içten içe yer bitirir. Birçok hastalıklara da kaynaklık eder. Böylesine etkili olan üzüntülerimizi yenmenin bize çok şeyler kazandıracağını bilip ona göre davranmalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna