Yol yürümeyle, borç ödemeyle biter anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yol yürümeyle, borç ödemeyle biter anlamı

Yol yürümeyle, borç ödemeyle biter anlamı

   

Yol yürümeyle, borç ödemeyle biter anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yol yürümeyle, borç ödemeyle biter

* Yola çıkan orada burada oyalanırsa, gideceği yere bir türlü ulaşamaz; borçlu olan da ödemesini aksatır, geciktirir, günü gününe ödemezse hiçbir zaman borçtan yakasını kurtaramaz. Bunlar gibi yaptığı işin üzerine yeterince eğilmeyen, uyuşuk davranan, gerekli çalışma ve çabayı göstermeyen, işini zamanında yapmayan kişi, yaptığı işten olumlu bir sonuç alamaz.

* Yolu bitirmek için yürümek gerekir; borç da ödemekle tükenir. Bu atasözünün başka bir görüşü ise; iş ancak iyi bir çalışmayla sonuçlandırılır olarak yorumlanabilir.

* Nasıl yol yürümekle, borç ödemekle bitirilirse, yapılacak herhangi bir iş de üzerinde sürekli olarak çalışmakla başarılır.
 
Bir işi başarmak ve amaca yönelmek için, bunlara yönelik olarak çalışmak, çaba harcamak gerekir, ancak bu şekilde iş biter ve sona erer.  İnsan başladığı bir işi sabırla yürütmeli ve tamamlamalı. Elbette iş yürürken bazı sıkıntılar söz konusu olacaktır, önemli olan onları yavaş yavaş aşmaktır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna