Yol bilen kervana katılmaz atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yol bilen kervana katılmaz atasözünün anlamı

Yol bilen kervana katılmaz atasözünün anlamı

   

Yol bilen kervana katılmaz atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yol bilen kervana katılmaz

* Bir işte bilgisi olan, onun nasıl yapılacağını bilen, işinin ehli kimse, çoğunlukla başkalarının yardımına ihtiyaç duymaz; işini kendisi görmeye çalışır.

* Bir işi kendi başına yapabilecek, bir engeli tek başına aşabilecek olan, başkalarının yardımına gerek duymaz.

* Bir işi kendi başına yapabilecek olan, yardıma gerek duymaz. Yardım, kişinin gücü yetmediğinde başkasından istediğidir. Eskiden bir yere gitmek isteyen kişiler, gidecekleri yerin yolunu bilmediklerinde, aynı yola giden kervanlara katılarak yolculuk yaparlardı. Yolu kendi başına gidebilen kişinin kervana katılması gereksizdi. Çünkü kervana katılan, belirli bir ücret ödemek, kervan sahibinin istediği şekilde davranmak zorunda kalırdı. Zamanımızda buna benzer ilişkiyi, bilmediğimiz iş ve konularda düşünebiliriz. Konusu ne olursa olsun, ihtiyaç duyulan bir yardım, mutlaka bir bedel ödemeyi gerektirir. Bu bedel kimi zaman paradır, kimi zaman başka bir özveridir. Başkasına gerek duymayan kişinin böyle bir bedeli ödemesine gerek kalmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna