Yurdun otlusundan kutlusu yeğdir atasözünün açıklaması
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yurdun otlusundan kutlusu yeğdir atasözünün açıklaması

Yurdun otlusundan kutlusu yeğdir atasözünün açıklaması

   

Yurdun otlusundan kutlusu yeğdir atasözünün açıklaması

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yurdun otlusundan kutlusu yeğdir

* Kuşkusuz ki insan yaşadığı yerin verimli olmasını ister. Daha da önemlisi o yaşadığı yerde huzur ve mutluluk ister. Kişinin başını felâketlerden kurtaramadığı, rahat ve özgür yaşayamadığı yurt ne kadar verimli olursa olsun, kişi için bir anlam ifade etmez.

* İnsan yurdunu sever. Ülkenin zengin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri bulunmasını sevinçle karşılar. Fakat üzerinde rahat yaşamadıktan sonra yurdu verimli olmuş, zengin olmuş neye yarar?

* İnsan, üzerinde rahat yaşamadıktan sonra yurdu verimli olmuş, neye yarar? İnsan huzur içinde yaşayabileceği, verimli ve bereketli bir yerde yaşamayı ister.  Huzur her şeyin başında gelir. Huzur yoksa verimli olması bir işe yaramaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna