Yularsız ata binilmez anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yularsız ata binilmez anlamı

Yularsız ata binilmez anlamı

   

Yularsız ata binilmez anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yularsız ata binilmez

* Nasıl ki yularsız bir at zapt edilip yönlendirilemezse; bir kurala, bir disipline bağlı olmayan iş, kuruluş ya da kişi de idare edilip yönetilemez. Dolayısıyla kargaşanın, başıbozukluğun hüküm sürdüğü bir yerde işin başına geçmek doğru değildir.

* Herşey bir kurala bağlı olursa işler yolunda gider. Bir kurala ve disipline bağlı olmayan işin başına geçmek doğru değildir.

* Disiplinsiz bir işin başına geçmek, doğru değildir. Yularsız at, denetimi mümkün olmayan attır. Kimin ne yaptığı belli olmayan, çalışanları disiplinsiz davranan işler de böyle bir ata benzetilmektedir. Kişi, seçmek durumunda kaldığında, disiplinsiz bir iş yerine, düzenli, disiplinli bir işi seçmelidir. Çünkü böyle bir işyerinde çalışma huzuru olur, yapılan işten daha olumlu sonuçlar elde edilir. Yönetecek kişinin uğraşmak zorunda kalacağı fazla sorunlar olmaz. Oysa denetimsiz, disiplinsiz bir iş yüklenecek kişi, kendisini çok yıpratacak, istemediği çok sorunla karşılaşacak huzuru bozulacak ve verim elde edemiyecektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna