Yoldan giden yorulmaz atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yoldan giden yorulmaz atasözünün anlamı

Yoldan giden yorulmaz atasözünün anlamı

   

Yoldan giden yorulmaz atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yoldan (yolundan) giden yorulmaz

* Bir işi doğru şekilde, yoluyla, yöntemiyle yapan güçlük çekmez.

* Her işin bir yolu, yöntemi vardır. Birşeyi yeniden keşfediyormuş gibi davranmadan, bilinen ve herkesin uyguladığı yol ve yönteme göre davranılmalıdır. Bir işi yoluyla, yötemiyle yapan kimse güçlük çekmez.

* Belirli yöntemiyle işi yapan, daha çabuk sonuç alır. Yapılacak herhangi bir işin kendine göre kuralları, bilinmesi gereken noktaları vardır. Böyle bir bilgiye sahip olmayan kişi, yapacağı işte çok güçlüklerle karşılaşır. Bu güçlükleri yenmek için çok zaman ve çaba harcamak zorunda kalır. Olumlu sonuç alsa bile, düşündüğünden daha geç olur. Oysa işi bilen; uyması gereken kuralları, çabuk sonuç verecek yöntemleri bilip onları uygulayacağı için, ne zaman, ne de başka bir kayba uğramadan olumlu sonucu elde edecektir Hangi işe kalkışırsak kalkışalım, mutlaka o iş süresince izleyeceğimiz yolu, uygulayacağımız yöntemi başlangıçta belirlemeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna