Yemeyenin malını yerler anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yemeyenin malını yerler anlamı

Yemeyenin malını yerler anlamı

   

Yemeyenin malını yerler anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yemeyenin malını yerler

* Kimi cimri kimseler para ve mallarını biriktirirler ama harcamaya, yemeye bir türlü kıyamazlar. Ne var ki, onların kıyıp da faydalanamadığı bu para veya malı sağlıklarında o ya da bu, öldükten sonra ise mirasçıları bir güzel yerler.

* Kişi çalışıp kazandığı parayı harcamasını bilmese, kendisinden sonra gelecekler bol bol harcar. İnsan, ihtiyaçlarını karşılamak, daha rahat bir yaşam sürmek için çalışır, çalışmak zorundadır. Çalışmasının karşılığında kazandığı parayı bu ihtiyaçları için harcamasını bilmelidir. İhtiyaçlara harcanmayan paranın hiçbir değeri yoktur. Kimileri kazandıkları parayı, cimriliklerinden harcamaya kıyamaz, biriktirdikçe biriktirirler. Cimrilikleri yüzünden doğal olan ihtiyaçlarını bile karşılamazlar. Öldüklerinde de bir yığın para ve mal varlığını, istemeseler bile mirasçılarına bırakırlar. Mirasçılar da, onların harcamaya kıyamadığı paraya bol bol harcayarak yaşamın keyfini çıkarırlar.

* Cimrinin yemeye kıyamayıp biriktirdiği dünyalığı o öldükten sonra mirasçılar pay eder ve bir güzel yerler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna