Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır anlamı

Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır anlamı

   

Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır

* Edepsiz, arsız, ahlâksız, şarlatan, öyle kimseler vardır ki bunlar suç işlemekle kalmazlar, işledikleri suçu reddettikleri gibi, bir de bu suçu, zarar verdikleri kimseye yüklemeye ve onu susturmaya çalışırlar

* Bazı kimseler suçlu olduğu halde kendilerini güçlü hissederler. Onları böyle düşünmeye sevkeden, kendi şarlatanlıkları ve edepsizlikleridir. Böyle kimseler zarar verdiği kişiyi susturmak bir yana, onu suçlu çıkarırlar. Kimi suçlular aynı zamanda serseri ve edebsiz de olurlar. İşledikleri suçlarını zarar verdikleri kimselere yüklemeye çalışırlar.

* Suçlu kişi, şarlatan ve edepsiz ise, zarar verdiği kimseyi susturur, dahası suçlu çıkarır.

* Şarlatan suçlu, zarar verdiği kişiyi bile suçlu çıkarır. Hırsızlık da toplum düzenini bozan davranışlardandır. Hırsız da toplumun suç saydığı bu davranışı yapandır. Her toplum kuralını çiğnemeye kalkanın benimsenmediği gibi, hırsızlar da benimsenmez. Onları doğru yola getirmek için değişik uygulamalar yapılır. Kimi uyarılır, kimi de toplumdan anndınlır. Hırsız gibi olanlar ise aramızda çok bulunur. Bunlar da istenen davranışlara aykın hareket ederler. Kimileri uyanlarla davranışlarını düzeltir, kimileri ise davranışlarım düzeltme yoluna gitmedikleri gibi, onlan uyaranları bile zor durumda bırakacak şekilde davranırlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna