Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir anlamı

Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir anlamı

   

Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir

* Çok güçlü olup da çalışmayan, soylu olup da bir şeyler üretmeyen, tembel tembel oturup onun bunun sırtından geçinen kimselerden; güçsüz olup da çalışan, boş oturmayan ve geçimini sağlamak için uğraşan kimseler daha iyidir.

* Fazla güçlü olmadığı halde çalışan, birşeylerle meşgul olan kimse, güçlü olupta çalışmayandan daha başarılı olur. / Güçlü ve kuvvetli olmadıkları halde kimseye muhtaç olmamak için çalışan ve geçimlerini sağlamak için gayret gösterenler; soylu olup, güçlü olupta tembel tembel oturanlara yeğlenirler.

* Ekmeğini çıkarmak ve iyi kazanç elde etmek için sürekli çalışmak, iş peşinde koşmak gerekir. Tembellik ayıptır. Kişi kendi geçimi için çalışmalıdır. Çalışan fakir bir kimse çalışmayan zenginden daha iyidir. Boş duranı şeytan bile sevmezmiş.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna