Yaş kesen, baş keser anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yaş kesen, baş keser anlamı

Yaş kesen, baş keser anlamı

   

Yaş kesen, baş keser anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yaş kesen, baş keser

* Ormanı meydana getiren ağaçlar bir memleketin can damarıdır. Yeşil tabiat, berrak su, temiz hava, yağmur, cıvıl cıvıl kuşlar, ağaçla birlikte vardır. Ağaçsız kalan yer kısa zamanda çöle döner, hayat orada son bulur. Öte yandan, ağaç memleket ekonomisine de sayısız katkılarda bulunur. Hem ekolojik denge, hem de iktisadi hayat açısından ağacı koruma görevi bir zorunluluktur. Bu bakımdan bir ağacı boş yere kesen, insan hayatına kıymış gibi suç işlemiş olur.

* Ağacın çeşit çeşit yararları vardır. Dünya üzerindeki yeşillik, yeryüzündeki hayatın akciğeri gibidir. Bunları düşünmeden, sadece odun sağlamak için ağaç kesen kimse, insan canına kıymış kadar büyük bir suç işlemiş olur. Ağaçların sağladığı yararlar saymakla bitmez. Gereksiz yere ağaç kesmek, insan öldürmek kadar kötü bir davranıştır. Ormanlarımızı korumalı, onlardan en iyi şekilde yararlanmanın yollarını bulmalıyız.

* Kesilmemesi gereken ağacı kesen, insan canına kıymış gibi suç işler. Ağacın insan yaşamında, yararından ötürü büyük bir yeri vardır. Yaşayan bir canlı olarak ağaç, verdiği meyvelerle besin kaynağı, doğaya yaydığı temiz hava ile sağlık için gerekli olan oksijen kaynağı olmakla birlikte, doğal afetlere karşı sağladığı yararlarla da insan için büyük bir değerdir. İnsan için böylesine büyük bir değere sahip olan ağacı kesmenin insan kesmekten bir farkı yoktur. Ancak, canlılığını yitirmiş bir ağacın belirlenen yararlan sağlamaması nedeniyle, insanın yakacak ihtiyacı için kesilmesi doğal karşılanmalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna