Yalnız taş duvar olmaz ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yalnız taş duvar olmaz ne demek

Yalnız taş duvar olmaz ne demek

   

Yalnız taş duvar olmaz ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yalnız taş duvar olmaz

* İnsanlar bir arada yaşamak zorundadırlar. Bu zorunluluk bir dayanışmayı, yardımlaşmayı gerekli kılar. Nasıl ki tek taşla duvar yapılamazsa, insanlar da tek başlarına tüm işlerinin üstesinden gelemezler. Dolayısıyla diğer insanlarla ilişki kurmak, işbölümü yapmak, iş birliğine geçmek durumundadır.

* Bir yapı, değişik malzemelerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. Bir millet, bir araya gelen insanların meydana getirdiği bir topluluktur. Nasıl, bir tek taş ile örtülmezse, insanda tek başına önemli bir iş başaramaz. Başkalarıyla ilişki kurmak iş birliği yapmak zorundadır.

* Nasıl, bir tek taş ile duvar örülemezse, insan da tek başına önemli bir iş başaramaz. Başkalarıyla ilişki kurmak, işbirliği yapmak zorundadır.
 
İnsan tek başına, yardımlaşmadan, iş birliği yapmadan, ilişki kurmadan yaşayamaz. İnsanlar toplu hâlde yaşamak zorundadırlar.İnsanlar yan yana birlikte durarak bir şeyler yapabilir, başarabilir. Toplumda doktorun, terzinin, çiftçinin olmadığını düşünelim. Hayatta her işi kendimiz yapamayız. İş bölümüne, yardımlaşmaya, ilişkilere ihtiyaç vardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna