Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış atasözünün anlamı

Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış atasözünün anlamı

   

Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış

* Yalan söylemeyi huy edinmiş kimselere kolay kolay kimse inanmaz. Kişilerin yalancı hakkındaki bu kanıları öyle pekişir ki, yalancının sözleri gerçeği yansıtsa bile onun bu sözlerine kimse inanmaz.Öyle ki bir gün evinde yangın çıksa da evim yanıyor, imdat! diye bağırsa, inanıp yardıma koşan olmaz.

* Yalan söylemek çirkin ve günahtır. Fakat yalan söylemeyi adet haline getirmek daha tehlikelidir. Yalan söylemeyi adet edinen kişinin sözlerine kimse inanmaz. Öyle ki bir gün evinde yangın çıksada "imdat, evim yanıyor!" diye bağırsa, inanıp yardımına koşan olmaz. Çünkü onun daha önce yalan söylediği çok görülmüştür.

* Yalan söylemeyi adet edinen kişinin sözlerine kimse inanmaz. Öyle ki bir gün evinde yangın çıksa da evim yanıyor, imdat! diye bağırsa, inanıp yardıma koşan olmaz.

Yalancının Evi Yanmış Kimse İnanmamış Kompozisyon

Yalancılık çok kötü bir huydur; ergeç ortaya çıkar ve yapanı güç durumda bırakır. Boşuna söylememişler; «Yalancının mumu yatsıya kadar yanar» diye.
 
Bazı insanlar kötü bir huy olduğunu bildikleri halde yalan söylemekten zevk duyarlar. Öyle ki, yalan söylemek onlar için yemek – içmek gibi alışılagelmiş tabii bir şeydir. Bu insanların çevrede bir tek adları vardır: «Yalancı»! Onlar bol keseden yalan söyleye dursunlar, çevredekilerin kıs kıs güldüklerinin farkında değillerdir. Garip bir aldanış ve vurdumduymazlık içinde huylarına devam ederler. Pek tabir, inanmış gibi görünen çevre aslında hiç bir söze inanmaz. Eh, nihayet yalancı da bir insandır. Onun da telâş içinde doğruyu söyleyebilecek kritik anları vardır. Ancak bu durumda onun yalancı olduğunu bilen kimse inanmayacaktır. Evinin yandığını dahi söylese kimseyi inandıramaz.
 
İnsanın adı bir kere yalancıya çıkmaya görsün, hiç bir sözüne inanılmaz. Ne kendisine ne de sözüne değer verilir. Bu hal, yalancıya giderilmesi imkânsız zararlar verebilir. Kendimizi böyle durumlara düşürmek istemiyorsak, hiç bir şekilde yalan söylemeye alışmamalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna