Yalancı kim? işittiğini söyleyen atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Yalancı kim? işittiğini söyleyen atasözünün anlamı

Yalancı kim? işittiğini söyleyen atasözünün anlamı

   

Yalancı kim? işittiğini söyleyen atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Yalancı kim? İşittiğini söyleyen

* İnsanlar her duyduklarını, doğrulamadan başkalarına söylememelidirler.

Her insan duyduğuna inanır ve bunu önüne gelene söylerse bilmeyerek bir yalana ortaklık etmiş olur. Bundan dolayı bir kimse, her işittiğini, doğruluğuna tam olarak kanaat getirmeden başkasına anlatmamalıdır. İşittiği şey doğru değilse yada ağızdan ağıza geçerken değişikliğe uğramışsa bu kendinin uydurduğu bir yalan sayılır.

* Kişi, her işittiğini, doğrulamadan, başkasına anlatmamalıdır. İşittiği şey doğru değilse, ya da ağızdan ağza geçerken değişikliğe uğramışsa, bu kendisinin uydurduğu bir yalan sanılır.
 
İnsan, duyduklarının doğruluk derecesini öğrenmeden başkasına anlatmamalıdır. İşitilen söz anlatılırken değişikliğe uğrayabilir bu da istenmeden söylenmiş bir yalan olur. Söylenen bu sözler karşısında istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Bu durumda yapan kadar söyleyen de suçlu olabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna