Zorla güzellik olmaz ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Zorla güzellik olmaz ne demek

Zorla güzellik olmaz ne demek

   

Zorla güzellik olmaz ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Zorla güzellik olmaz

* Gönülden ve isteyerek yapılmayan işlerde başarı sağlanamaz.

* İnsanın incelikli dokusu zorbalıkla değişmez: Kişiye, beğenmediği şey zorla beğendirilemez.

* Bir insana istemediği bir şeyi zorla yaptırmak olmaz. Eğer bu şekilde yaptırılırsa, o eylem çoğu kez olumlu sonuç vermez. İstenilmeden yapılan şeylerden hayır gelmez.

* Zorla kişinin duyguları değiştirilemez. Zora dağlar dayanmaz ama insanın duygu ve düşünceleri dayanır. Zor kullanarak insanın duygu ve düşünceleri değiştirilemez. Yapılan her zorlama, olan duygu ve düşünceleri daha da pekiştirir. Çünkü bunlar insanın iç özellikleridir. Olumsuz görülen duygu ve düşünceleri değiştirme zorunluluğu duyuluyorsa, yapılacak şey zor kullanmak olmamalıdır. Daha başka yöntemler vardır. En sağlıklısı da kişiyi tatlılıkla ikna etmedir. Zorun yapamadığını, bir tatlı dil yapma gücüne sahiptir. Bu yola başvurmadan kişilerin duygu ve düşüncelerini değiştirmek asla mümkün değildir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna