Zararın neresinden dönersen kardır atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Zararın neresinden dönersen kardır atasözünün anlamı

Zararın neresinden dönersen kardır atasözünün anlamı

   

Zararın neresinden dönersen kardır atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Zararın neresinden dönersen kârdır

* Sürüp giden zararlı bir işten ne denli erken vazgeçersek, daha sonra uğrayacağımız zararı o denli azaltmış, sonuç olarak o kadar kâr etmiş oluruz.

* İnsanın zekası, olup bitenlere karşı yerinde ve zamanında aldığı kararda ortaya çıkar. Kişi, sürüp giden zararlı bir işten ne kadar erken vazgeçerse, daha sonra uğrayacağı zararı o kadar azaltmış, sonuç olarak bu kadar kar etmiş olur. Bazı girişimler zararla sonuçlanabilir. İş, düzeltilmeyecek durumdaysa, bunda inat etmemek, boş yere emek, para harcamamak gerekir. Aksi takdirde uğrayacağımız zarar daha büyük olur.

* Zararlı bir işten erken vazgeçmek, doğacak zararı azaltır.
 
Kişi bir işe girişmeden, ne kadar üzerinde düşünmüş, olumsuzluklarını gidermiş olsa da, elde olmayan nedenlerden beklemediği durumlar ortaya çıkabilir. Her iş mutlaka bir emek, maddî bir güç harcamayı gerektirir. Giriştiğimiz işin beklediğimiz sonucu vermeyeceğini anlayınca hemen geri dönmesini, işimizi olduğu yerde bırakmasını bilmeliyiz. Böyle yaparsak daha fazla zarar etmekten kendimizi alıkoymuş oluruz. Ancak kimilerinin giriştikleri işler, gittikleri yollar zararı bilinmesine rağmen kişiler için bir onur meselesi yapılır, başkalarına karşı utanmamak için, bile bile sürdürülür. Böyle bir yaklaşım hiç doğru değildir. Çünkü gelecek zararı çekecek kişinin kendisidir, başkaları değil.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna