Zaman sana uymazsa sen zamana uy atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Zaman sana uymazsa sen zamana uy atasözünün anlamı

Zaman sana uymazsa sen zamana uy atasözünün anlamı

   

Zaman sana uymazsa sen zamana uy atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Zaman sana uymazsa sen zamana uy

* İçinde yaşanılan zamanın şartları, bizim düşünce ve davranışlarımıza uymayabilir. Kendi düşüncelerimizi kabul ettirmek için etrafımızdakiler ile sürtüşmek doğru değildir. Zamanın gidişine uymak,ona göre davranmak en çıkar yoldur.

* Her insanın bir dünya görüşü, bir anlayışı vardır. Her türlü olay bu dünya görüşüne göre yorumlanıp anlam kazanır. Yaşadığımız çağın düşünce ve koşulları bizimkilerle örtüşmeyebilir. Kendi anlayışımızı başkalarına kabul ettirmek için çevremizdekilerle sürtüşmek doğru değildir. Yaşadığımız çağ ile görüşlerimiz arasında bir uygunluk olmalıdır.

* Kişi toplumda uyum sağlamak istiyorsa zamanın gereklerine uymak zorundadır.
 
Olgun ve uygar kişi zamanını tanıyan, yeniliklere açık olan kimsedir. Bunlar, içinde bulundukları zaman ve şartlara ters düşmezler.
 
Bazı kişiler son derece tutucu olurlar; hep baştan alıştıkları hayat ve yaşama biçimini, eski, kalıplaşmış düşünceleri, artık yarar sağlamayan gelenekleri kör bir inatla sürdürmek isterler. Haliyle içinde bulundukları zamana ve topluma uyum sağlayamazlar; zıtlıklara, sürtüşmelere sebep olurlar. Ne kendileri mutlu olurlar, ne da çevresindekileri mutlu ederler.
 
Oysa, bilim, teknik ve yaşama biçimlerinin, dünya görüşlerinin, büyük bir hızla değişmeler gösterdiği günümüzde bu değişme ve yenilikleri kabullenmek, onlarla aramızda bir uyum sağlamak zorundayız. Bu, çağın gereğidir. Ünlü halk ozanı Aşık Veysel, bunu şu mısralarda ifade eder:
 
Veysel ne durursun herkes gidiyor
Zaman uymaz sen zamana uy diyor.
Fen çok büyük kerameti yuduyor
Uyan bu gafletten uyuma yurtdaş.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna