Vakitsiz öten horozun başını keserler atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Vakitsiz öten horozun başını keserler atasözünün anlamı

Vakitsiz öten horozun başını keserler atasözünün anlamı

   

Vakitsiz öten horozun başını keserler atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Vakitsiz öten horozun başını keserler

* Her işin olduğu gibi, her sözün de uygun bir yeri ve zamanı vardır. Uygun olan bir zamanda söylenmeyen, yerli yersiz ortaya atılan, densizce sarf edilen sözler birilerinin tepkisini çeker; rahatsızlığa neden olur, büyük zarara yol açar. Vakitsiz öten horozdan, ancak onu keserek kurtulan insanlar; yerinde ve zamanında konuşmayan insanı da cezalandırıp susturmakta hiç tereddüt etmezler.

* Her söz yerinde ve zamanında söylenmelidir. Bir sözün zamanı gelmeden söylenmesi, büyük zararlara ve infiallere yol açabilir. Bunun için, uygun olmayan zamanda aklına geleni söyleyen kimse cezalandırılır. Nasıl ki vakitsiz öten horoz, uğursuz sayılarak kesilir ve eti yenir. Her söz zamanında ve yerinde söylenmelidir. Zamansız ve yersiz söylenen bir söz beklenen etkiyi yapmayacağı gibi ilişkileri de bozabilir. Ulu orta konuşmalarıyla insaların başını derde sokan kişi cezalandırılır.

* Zarar görmek istemeyen her şeyi yerinde yapmasını bilir. Kişinin düşüncesi kendisi için büyük bir varlıktır. Onu gereğince kullandığı sürece kişiliğini büyük felaketlerden koruyabilir. Yapacağı her işi yapmadan önce olumsuz ve olumlu yönleriyle düşünmesi gerektiği gibi, nerede ve ne zaman yapılması gerektiğini de düşünebilmelidir. Zamanı düşünülerek belirlenmeyen bir davranış, bir söz, kişiyi zor durumlarda bırakabilir. Akıllı kişi söyleyeceği sözlerin ve yapacağı hareketlerin zamanını iyi tasarlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna