Üç göç bir yangının yerini tutar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Üç göç bir yangının yerini tutar anlamı

Üç göç bir yangının yerini tutar anlamı

   

Üç göç bir yangının yerini tutar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Üç göç, bir yangının yerini tutar.

* Bir yerden bir yere taşınma zahmetli ve ziyanlı bir iştir.

* Bir yerden başka bir yere taşınırken kimi eşya kırılır, dökülür, kaybolur. Öyle ki üç keztaşınma sonunda bu eşya, yangın artığına döner.

* Bir yerden bir yere taşınmak insan pahalıya patlar. Bir yerden bir yere taşınırken bazı eşyalar kırılır, dökülür yada kaybolur. Öyle ki üç defa yer değiştiren kimsenin ev eşyaları yangın artığına döner.

* Sık sık ev değiştirmenin eşyalara büyük zararı vardır. Değişen hayat şartları gereğince, kişinin, bazen sık sık ev değiştirmesi gerekebilir. Ev değiştirmede ev eşyaları sağlıklı yapılmayan taşımalar nedeniyle çok zarar görürler. Çünkü bu eşyaları genellikle taşıyıcılar araca taşımakta, bu işi de belirli bir ücret karşılığında yapmaktalar. Ne kadar uyarılsalar da taşıdıkları kendi eşyaları olmadığı için kendi eşyalarına gösterdikleri özeni asla göstermezler. Her taşımada ayrı ayrı zarar oluşacağı için üç ev değiştirme durumunda kalan kişilerin eşyaları işe yaramaz hale gelir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna