Utanma pazar dostluğu bozar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Utanma pazar dostluğu bozar anlamı

Utanma pazar dostluğu bozar anlamı

   

Utanma pazar dostluğu bozar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Utanma pazar, dostluğu bozar

* Yakın tanıdıklar arasında yapılan alış verişte, taraflar birbirlerinden utanıp sıkılırlar ve gerçek niyetlerini ayıp olur düşüncesiyle söyleyip ortaya koyamazlar. Ancak bu durum çok geçmeden anlaşmazlıklara, tartışmalara sebep olur; dostluğu zedeleyip bozar.

* Tanıdıklar arasındaki alışverişte, fiyatın ve ödeme koşullarının belirtilmesine utanılırsasonunda dostluk bozulur.

* Alışverişin kullarına dostlar arasında uyulmalı, bu konuda his ve duygularla hareket edilmemelidir. Eğer tanıdıklar arasındaki alışverişte, fiyatın ve ödeme şartlarının belirtilmesine utanılırsa sonunda dostluk bozulur.

* Dostlar arasındaki alışverişte, koşulların utanma nedeniyle belirlenmemesi dostlukları bozar. Dostluğun bozulmasında alışverişin büyük payı vardır. Çünkü alışveriş karşılıklı çıkar sağlamak amacıyla yapılan bir iştir. Oysa dostluk kavramında çıkar unsuru bulunmaz. Dostlukta karşılıklı fedakarlık vardır. Dostluğun bozulması istenmiyorsa, kesinlikle dostla alışveriş yapmamalı. Ama kimi durumlarda, belki dostun kırılacağı düşüncesiyle, dostlar birbirleriyle alışveriş yapmak zorunda kalabilirler. Böyle durumlarda ise yine dostluğun bozulmaması için, yapılacak alışverişin koşullarının çok açık bir şekilde ortaya konması gerekir. Utanma nedeniyle belirlenmeyen koşullar, ilerde dostluğun bozulmasına yol açar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna