Ummadığın taş baş yarar atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ummadığın taş baş yarar atasözünün anlamı

Ummadığın taş baş yarar atasözünün anlamı

   

Ummadığın taş baş yarar atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Ummadığın taş baş yarar

* Dış görünüşe bakılıp verilen kararlar, bazen büyük hatalara yol açabilirler.

* Elinden bir iş gelmez sandığımız nice kimseler vardır ki, kendilerinden umulmayan önemli işler yapabilirler. Hiçbir insanı küçümsememek gerekir. Küçük ya da önemsiz şeyler de çoğu kez büyük etkiler yapabilir. Hiç değer vermediğimiz kimseler, öyle durumlarda öyle önemli işler başarırlar ki şaşırıp kalırız.

* Bazıları kendilerinden umulmayan büyük işler yapabilirler. Kişiler hakkında peşin hükümlü olmamak gerekir. Dış görünüşler, bizim tanık olduğumuz bir olay, kişilerin genel yapıları hakkında yeterli bilgi sahibi olmamıza yetmez. Böyle yapılacak değerlendirmeler çoğu kez bizi yanıltır. Kişileri şerçek olarak değerlendirebilmek için, onları bütün özellikleriyle tanımaya çalışmak, sağlıklı kararlar vermek için izlenebilecek en sağlıklı yoldur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna