Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır atasözünün anlamı nedir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır atasözünün anlamı nedir

Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır atasözünün anlamı nedir

   

Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır atasözünün anlamı nedir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır

* Tecrübeli kimselerin sözlerini dinlemeyip kendi kafası doğrultusunda giden kimseler sonunda büyük zararlara uğrarlar. Sıkıntı ve dertten kurtulamazlar.

* Erdemli ve gün görmüş kimselerin öğütlerini dinlemeyen kimse, türlü türlü sıkıntılara düşer; sızlanır durur.

* Büyük sözü dinlemeyen kişinin başına türlü felaketler gelir. Yaşça büyük olan yakınlar, zaman zaman, gençlere edindikleri deneyimlerin sonuçlarını değerlendirerek, çeşitli uyarılarda bulunurlar. Amaçları, zamanında kendilerinin yaptıkları bir hatayı çocuklarının yapmasını önlemek veya başkalarının başına gelen kötü bir durumun sevdikleri çocuklarının başına gelmemesini sağlamaktır. Çünkü onların karşılaşacakları kötü bir duruma onlarla birlikte kendileri de üzüleceklerdir. Bütün bunlara rağmen, bazı dikbaşlı çocuklar, büyüklerinim sözünü dinlemez, hatta onlarla alay etmeye kalkarlar. Böylelerinin başına mutlaka beklenen kötü durum gelir. Zamanında söz dinlemedikleri için pişman olurlar, ama yararı olmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna