Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır anlamı

Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır anlamı

   

Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır

* Meslek veya alışkanlık gereği olan bir sonuçtan kaçınılmaz. Daha önce kopup ayrılmış olsa da, kişi bağlı olduğu çevreye, işe veya bir alışkanlığa eninde sonunda, şu ya da bu sebepten ötürü döner.

* Bir kimse ne iş tutarsa tutsun, ne kadar gönlünce yaşarsa yaşasın, sonunda, bağlı bulunduğu çevreye, alışık olduğu ortama ve kendi öz işine dönmek zorunda kalır. İnsanlar alışkanlıklarına bağlıdır. Şu ya da bu nedenle işinden, çevresinden ayrı yaşamak zorunda kalan kimse, sonunda alıştığı işe ve çevreye döner. Bazı sonuçlar kaçınılmazdır.

* Kişi çevresinden ne denli ayrı kalsa da sonunda yine ona döner. İnsanın çevresinin, yaşamında büyük bir yeri vardır. Orada doğmuş, çocukluğu orada geçmiş, yaşama orada atılmıştır. İnsanları, havası, suyu başka yerdekinden farklı gelir. Çevre bütün özellikleriyle kişinin bir alışkanlığı haline gelir. Zaman zaman kişi yakın çevresinden, işinden usanır başka bir yere gitmeyi düşünür. Yalan çevresinden ayrı kaldığı süre uzadıkça, kendi çevresini aramaya, özlemeye başlar. Ne kadar dirense de sonunda kendi çevresine dönmekten kendini alıkoyamaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna