Teşbihte hata olmaz nedir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Teşbihte hata olmaz nedir

Teşbihte hata olmaz nedir

   

Teşbihte hata olmaz nedir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Teşbihte (temsilde) hata olmaz

* Kimi zaman yapılan benzetmeler çirkin ve kaba da olsalar söze güç katmak için yapılırlar. Dolayısıyla bunların söz arasında kullanılmasından kimse alınmamalıdır.

* Benzetmelerin kaba bir şekilde yapılmasından alınmamak gerekir. Teşbih, benzetme demektir. Anlatıma güçlülük katmak için sık sık başvurulan bir anlatım biçimidir. Kimi düşüncelerimizi uzun uzadıya anlatarak kavratabilecekken, yapılan bir benzetmeyle daha kolay anlatmak mümkün olabilir. Doğru bir anlatıma ulaşmak için benzetme yapılırken, bazen kaba sözler kullanarak benzetme yapma gereği doğabilir. Kişiler bunun bir benzetme gereği olduğunu kabul edip alınmamalıdırlar. Ancak benzetmeyi yapacak olanların, başkasının kırılmasına yol açacak benzetme yapmaktan kaçınmaları beklenir.

* Teşbih hata kaldırmayan bir durum olup, benzetme yapılırken hata yapılmaması gerektiği anlamını taşır.

* Kimi şeyler benzetmesiz anlatılamaz. Anlatılsa bile fazla etkili olmaz. Yeri geldiği zaman çirkin, kaba bir benzetme ile anlatıma daha etkili bir hava verilmesi, saygısızca bir davranış değildir. Kimse bundan alınmamalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna