Tereciye tere satılmaz atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Tereciye tere satılmaz atasözünün anlamı

Tereciye tere satılmaz atasözünün anlamı

   

Tereciye tere satılmaz atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Tereciye tere satılmaz

* Birine çok iyi bildiği bir şey öğretilemez, bir konuda bilgi verilemez. Böyle bir şeye kalkışan ya da çalışan kendisini gülünç duruma sokar.

* Bir konu hakkında bizden daha bilgili ve deneyimli olanlara akıl vermeye ve yol göstermeye kalkarsak komik bir duruma düşeriz. Bir işin ustasına o işi nasıl yapacağı öğretilemez.

* Bir işin ustasına o işin nasıl yapılacağı öğretilmez. Kişilerin toplumda iyi ilişkiler kurmaları, saygm bir yer edinmeleri çevrelerindekileri iyi tanımalarına bağlıdır. Çevresindekileri iyi tanıyan davranışlarını ona göre ayarlamasını bilir. Başkasının kendisiyle alay etmelerine yol açacak davranışlardan kaçınır. Kiminle nasıl konuşacağını, kimin hangi konuda bilgili olduğunu bilen kişi, böyleleriyle ilişkilerini buna göre belirler. Yanılgılara düşmez. Yapmaması gereken bir davranışı yapmaz. Bir konuda kendisinden daha bilgili bir kişiye akıl vermeye kalkmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna