Şeytanın dostluğu darağacına kadardır atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Şeytanın dostluğu darağacına kadardır atasözünün anlamı

Şeytanın dostluğu darağacına kadardır atasözünün anlamı

   

Şeytanın dostluğu darağacına kadardır atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Şeytanın dostluğu darağacına kadardır

* Kimi insanlar vardır ki, tıpkı şeytan gibidirler. Kurnaz, düzenbaz, alçak ve kötü niyetlidirler. Bunlar kimilerini çıkarları için türlü yollara iterler, kandırıp yoldan çıkarırlar, tehlikeli işlere bulaştırırlar. Bütün bunları yaparken kendisi ile beraber olduklarını söylerler ama belâ ve felâketlerle karşılaştıklarında, ölümle burun buruna geldiklerinde onu hemen terk ederler.

* Kötü arkadaş, kişiyi yoldan çıkarıp ölüme kadar sürükleyebilir. Ama ölümün eşiğinde onukaderiyle baş başa bırakır.

* İnsanı iyiye klavuzluk eden de, kötüye klavuz eden de arkadaşıdır. Kötü arkadaş insanı yoldan çıkarıp ölüme kadar sürükleyebilir. Arkadaşlarımızın kimler olduğuna dikkat etmek zorundayız. Çıkarcı, kötü niyetli kimse insanı yoldan çıkarıp ölüme kadar götürebilir. Oysa o ana kadar hep bizim yararımıza çalışıyor gibi görünmüştür.

* Kötü arkadaş kişiyi ölüme kadar götürür. Arkadaşın kişiye etkisi oldukça büyüktür. Kişinin değerlendirilmesi arkadaşına göre yapılır. Bu nedenle arkadaş seçiminde dikkatli olunmalı, gerçek arkadaş ile gerçek olmayıp çıkarı için bizimle arkadaşlık kuranlar birbirlerinden ayırt edilebilmelidir. Çünkü kötü arkadaşın açacağı yaraları, yaratacağı olumsuz durumları gidermek pek kolay olmamaktadır. İyi arkadaş kişiye en büyük değeri kazandırabildiği gibi kötü arkadaş da kişiyi ölüme kadar sürükleyebilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna