Şeriatın kestiği parmak acımaz anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Şeriatın kestiği parmak acımaz anlamı

Şeriatın kestiği parmak acımaz anlamı

   

Şeriatın kestiği parmak acımaz anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Şeriatın kestiği parmak acımaz

* Kanunlar herkese eşit olarak uygulanmalıdır. Böyle olursa, kanunda yazılan cezaya kimse itiraz edemez, boyun eğer.

* İnsanların hepsini bağlayan, onların davranışlarını sınırlayan kanunlar vardır. Bir konuda yasa ne buyuruyorsa ona boyun eğilir.

* Yasaların buyruklarına boyun eğilir. Yasalar toplumların dirliğini, düzenliğini korumak için yine toplum tarafından belirlenen kurallar bütünüdür. Toplum sorunları, kişilerin karşılıklı haklan bu yasalarla korunur. Yasasız bir toplum düşünülemez. Kişilerin huzur içinde yaşamaları bu yasaların uygulanmasına bağlıdır. Toplumun koyduğu kurallara karşı çıkan, karşılığında verilecek cezayı baştan kabullenmiş sayılır. Bu nedenle suçunun gerektirdiği. cezayı alan sesini çıkarmaz. Yeter ki yasalar haklıya hakkını verip, gerçek suçluyu cezalandırabilsin. Yasalara saygı ancak böyle sağlanabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna