Söz gümüşse sükut altın anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Söz gümüşse sükut altın anlamı

Söz gümüşse sükut altın anlamı

   

Söz gümüşse sükut altın anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Söz gümüşse sükut altındır

* Konuşmak her ne kadar iyiyse de, susmak bazen konuşmaktan daha iyi sonuç verir. Öyle ki, hiç ummadığı zamanda bile kişinin sarf ettiği sözler başına iş açabilir; onu zor duruma sokabilir.

* Konuşmak güzel, hatta yararlıda olabilir. Ama susmak ondan iyidir. Çünkü konuşmak insanın başına bir takım işler açabilir yada sözüne yalan katmak zorunda kalır. Oysa susan kimse için böyle birşey söz konusu değildir. Konuşmanın ve dinlemenin yeri ve zamanı vardır. Susmak bazen konuşmaktan daha iyi sonuç verir. Susması gereken yeri ve zamanı iyi bilen kişi, çevresinde sevilir ve sayılır.

* Konuşmak güzel, yararlı bir şey olabilir. Ama susmak ondan iyidir. Çünkü konuşmak insanınbaşına birtakım işler açabilir. Susan için böyle bir şey söz konusu değildir.

* Susmak çoğu kez konuşmaktan daha yararlıdır. Yerinde konuşmasını, yerinde susmasını bilmek gerekir. Kişi yersiz konuşmalarıyla başına iş açabilir. Oysa susan kişi için böyle bir tehlike söz konusu değildir. Ayrıca dinleyen kişi, karşısındakinden çok şey öğrenir. Öyleyse konuşmanın da, susmanın da bir zamanını, yerini bilmek gerekir.
 
Gümüş ve altın değerli madenlerdir. Gümüş değerli olmakla birlikte zamanla kararması, parlaklığım yitirmesi nedeniyle altmdan daha az değere sahiptir. Çünkü altın kararmaz, parlaklığını yitirmez, dış özelliklerle değerinden bir şey eksilmez. Susmak da çoğu kez konuşmaktan daha yararlı olmakla, gümüş karşısında altının değerindedir. Öyle yerler olur ki susmasım bilmek kişiye bir erdemlik kazandırır; konuşmak ise başkasını kırmaya, yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Dinleyen başkasından çok şeyler öğrenir, konuşan yeni bir şey öğrenmez, bildiklerini aktarır. Önemli olan konuşulması gereken yer ile susulması gereken yerleri bilmektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna