Söyle arkadaşını söyleyeyim sana seni atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Söyle arkadaşını söyleyeyim sana seni atasözünün anlamı

Söyle arkadaşını söyleyeyim sana seni atasözünün anlamı

   

Söyle arkadaşını söyleyeyim sana seni atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Söyle arkadaşını söyleyeyim sana seni

* Kişi, yaradılış ve yaşayışına uygun kimselerle arkadaşlık eder. Onun için bir kişinin arkadaşını tanırsak, o kişinin niteliklerinide büyük oranda öğrenmiş oluruz.

* Arkadaş çevresi kötü olan insanlar, bu kişiler ile dolaşıp aynı işleri yapmaktan bir süre sonra kötü yola girerler. İyi olanlar ise her zaman ılımlı, sevecen, yardımsever ve hoşgörülü olurlar. Çocuklarımız kötü bir ortamda yetişiyorsa ve arkadaşları kötü davranışlarda bulunuyorsa çocuklarımız bir süre sonra kötü huylu olurlar. Aynı şekilde iyi bir arkadaş çevresindeyse hayatta çok daha başarılı ve iyi bir insan olurlar.

* İnsanlar arkadaşlarından etkilenirler ve iyi yada kötü yoldaki davranışları arkadaşlarının ki ile benzerlik gösterir. O sebepten dolayı arkadaş seçimlerinde çok dikkatli davranılmalıdır.
 
Toplum içinde sürekli ilişki kurduğumuz candan kişilere arkadaş deriz. Bazıları bu arkadaşlığı bütün samimiyetlerini ortaya koyarak sürdürürler. İşte bu tür arkadaşlıklar ilgiyle karşılanmıştır. Karşılıklı sevgi ve saygı ilkesine dayanır, uzun ömürlüdür. Geçerli olanı budur. İlişki kurduğumuz kişileri, kendimize özgü değer yargılarıyla süzgeçten geçirmemiz şarttır. Asla görünüşe aldanmamalıyız. Günlük gazetelerde her zaman okuruz. Arkadaşları tarafından aldatılanların acıklı yaşam hikayelerini!.. O halde arkadaş seçiminde dikkatli olmak gerekir. Gözü kapalı hareket edersek, güç duruma düşeriz. Son pişmanlık fayda vermez. Arkadaşlık çıkara dayanmayanıdır. Bunu unutmamak gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna