Sıçan çıktığı deliği bilir anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Sıçan çıktığı deliği bilir anlamı

Sıçan çıktığı deliği bilir anlamı

   

Sıçan çıktığı deliği bilir anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Sıçan çıktığı deliği bilir

* Yasalara aykırı, yolsuz, gizli bir iş yapan kimse, kalkıştığı bu eylemin doğuracağı sonuçları önceden enine boyuna hesaplar; yakayı ele vermemek, yakalanmamak için gerekli önlemleri alır; nereye, ne zaman ve nasıl kaçacağını bilir.

* Gizli bir iş yapmak amacıyla teşebbüse geçen kimse, yakayı ele verme durumunda nereye kaçacağını, hangi önlemleri alacağını bilir ve ona göre davranır.

* Gizli bir işe kalkışanlar, zor durumda ne yapacaklarını da düşünürler. Toplumda suç işleyenlerle mücadele etmek gerekir. Çünkü bunlar sürekli huzuru kaçırırlar. Ancak böyleleriyle başa çıkmak oldukça zor bir iştir. Nedeni de öylelerinin suç işlemeden her şeyi hatta gizlenecekleri yeri bile önceden belirlemeleridir. Onlarla mücadele etmenin tek yolu, önceden, gizlenebilecekleri yerleri bilmek ve bu gibi yerleri kapatmaktır. Öyle yapıldığı taktirde kimse suç işlemeye yönelmeyecek, yönelse bile suçunu işledikten sonra gizlenecek yeri olmayacağı için kolayca yakalanabilecektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna