Seyrek git sen dostuna kalksın ayak üstüne atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Seyrek git sen dostuna kalksın ayak üstüne atasözünün anlamı

Seyrek git sen dostuna kalksın ayak üstüne atasözünün anlamı

   

Seyrek git sen dostuna kalksın ayak üstüne atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Seyrek git sen (sıkça varma) dostuna, kalksın ayak üstüne

* Dostumuz da olsa, sık sık yanına giderek kişiyi rahatsız etmek doğru değildir. Onu bezdirmemek, kendimizden soğutmamak, gittiğimizde de yakın ilgi görmek ve lâyıkıyla ağırlanmak istiyorsak, ziyaretlerimizi uzun zaman aralıklarıyla ve arada sırada yapalım.

* Kişi dostuna sık sık giderse çok sıcak karşılanmaz. Seyrek giderse büyük sevgi ile karşılanır.

* Kişi dostunu, tanıdık ve sevdiklerini sık sık rahatsız etmemeli onlara seyrek gitmelidir. Dostuna sık sık giden çok sıcak karşılanmaz. Seyrek giderse sevgi ile karşılanır.

* Sık görüşmeler dostlukların değerini düşürür. Kişinin dostundan göreceği sevgi ve ikram, ona duyulan özlem ile bağıntılıdır. Özlemleri de, kısa süren ayrılıklar yaratır. Sıkça yapılan görüşmeler özlemi de yaratmayacağı için, dostların birbirlerine göstermeleri gereken sevgiyi de azaltacaktır. Çünkü bir işin sürekli yapılması, sevilen yemeğin her gün yenmesinin bıkkınlık yarattığı gibi dostların sürekli görüşmeleri de bıkkınlık yaratır. Sevgilerin saygıların azalmasına, hatta zamanla yok olmasına yol açar.

Dostların birbirlerini ziyaret etmeleri beklenen ve istenen bir durumdur. Ancak bu ziyaretler sıklaşırsa, dostlar arasındaki sevgi ve saygı azalır. Çoğu zaman iyi dost az ziyaret edendir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna