Sefa ile yenen cefa ile kazanılır atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Sefa ile yenen cefa ile kazanılır atasözünün anlamı

Sefa ile yenen cefa ile kazanılır atasözünün anlamı

   

Sefa ile yenen cefa ile kazanılır atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Sefa ile yenen cefa ile kazanılır

* Kaygısız, sakin, zevk ve gönül rahatlığı içinde yenen para, sıkıntı çekilerek ve alın teri dökülerek kazanılmıştır.

* İnsan emek sarfederken sıkıntı çeker. Harcanırken ve kazandığını tüketirken keyif ve mutluluk duyar. Bizim uzaktan gıpta ile seyrettiğimiz nice mutlulukların gerisinde ıstırap, alın yeri ve ödenmiş bir bedel vardır. Keyifli keyifli harcadığımız para, çok sıkıntı çekilerek kazanılmıştır.

* Kişi parasını harcarken, onu kazanmak için çektiği sıkıntıları göz önünde bulundurarak harcamalıdır. İnsanın birçok ihtiyaçları vardır. Bütün ihtiyaçlarını gidermek için çalışıp para kazanmak zorundadır. Eğlenmek de bir ihtiyaçtır. Onun için de paraya ihtiyaç vardır. Ancak, hangi ihtiyaç için olursa olsun para harcamak durumunda kaldığımızda, düşünerek hareket etmeliyiz. Para ile elde edeceklerimiz, onu kazanmak için çektiğimiz sıkıntılara karşılık olmalıdır. Akıllı insan acı çekerek kazandığı parayı har vurup harman savurmaz, yalnız ihtiyaçlarını karşılamak için harcar.

* Keyifli keyifli harcadığımız para, çok sıkıntı çekilerek kazanılmıştır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna