Sürüden ayrılanı kurt kapar atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Sürüden ayrılanı kurt kapar atasözünün anlamı

Sürüden ayrılanı kurt kapar atasözünün anlamı

   

Sürüden ayrılanı kurt kapar atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Sürüden ayrılanı (ayrılan kuzuyu, koyunu) kurt kapar (yer).

* Herkesin tuttuğu yolu bırakıp ayrı bir yol tutturanlar, herkesin yaptığını yapmayanlar, ya da arkadaşlarının yardımıyla yapılan bir işten ayrılanlar büyük zarara uğrarlar.

* Ortak iş yaptığı yada birlikte hareket ettiği arkadaşlarından ayrılıp tek başına iş yapma yolunu tutan kimse, koruyucusuz, desteksiz kalır. Başına buyruk davranan kimse büyük zararlara uğrar.

* Arkadaşlarından ayrılıp tek başına iş yapma yolunu tutan kişi, koruyucusuz, desteksiz kalır; büyük zararlara uğrar.

* Bir amaç uğruna birlikte gidilen yoldan geri dönen büyük zararlara uğrar. Birlik, yenilemeyen, karşı konulamayan büyük bir güçtür. Büyük amaçlara ulaşmak için mutlaka birliğe* birlikteliğe ihtiyaç vardır. Birliğin içine alınacaklar amaca hizmet edebilecekler olmalı. Birliğe girecek olan da bu amaca içtenlikte inanmalıdır. Ancak kimileri katıldıkları gruptan zamanla ayrılmak durumunda kalırlar. Bu davramşlarının arkasında genellikle bencillikleri yatmaktadır. Yarar sağlayabileceklerini düşünürler ama bu düşünceleri boşa çıkar. Çünkü oluşan birliği istemeyenler tarafından öncelikle öyleleri yok edilirler. Yarar sağlayacakları yerde büyük zararlara uğrarlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna