Sakla samanı gelir zamanı anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Sakla samanı gelir zamanı anlamı

Sakla samanı gelir zamanı anlamı

   

Sakla samanı gelir zamanı anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Sakla samanı gelir zamanı

* Gereksiz görülen, işe yaramaz kabul edilen şey günün birinde, ileride lâzım olabilir. Bu sebeple önemsiz gördüğümüz şeyleri bir kenara atıp elden çıkarmamalı, onları saklamalıyız.

* Bir şey çok değersiz bile olsa onu atmamalı, saklamalıdır. Günün birinde lazım olur, işe yarar.

* Şu anda ihtiyacımız olmayan bir nesneye ilerki bir zamanda ihtiyaç duyabiliriz.

* En değersiz şeyleri bile atmayıp saklamalıyız. Burada değer ile anlatılan maldır, eşyadır. Bütün mallar kişinin doğan veya doğacak ihtiyaçları için edinilir. Elimizde olup da şu anda işimize yaramayan bazı eşyalar, başka bir zaman bize yarayabilir. Bu nedenle ihtiyaç fazlası mallarımızı elden çıkarmamalı, gerekli olacağı zaman için saklamalıyız. Ancak ilerde de kesin olarak ihtiyaç duymayacağımıza inandığımız mallarımız varsa onları da saklamaya kalkmanın hiçbir anlamı yoktur. Bizim için yükten başka bir şey olmazlar. Öylelerini elden çıkarmalı veya ihtiyacı olanlara vermeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna