Sağlık varlıktan yeğdir atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Sağlık varlıktan yeğdir atasözünün anlamı

Sağlık varlıktan yeğdir atasözünün anlamı

   

Sağlık varlıktan yeğdir atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Sağlık varlıktan yeğdir

* Vücudun hasta olmaması, vücut esenliği her şeyden önemlidir. Çünkü bir şeyin tadını alabilmek, bir şeyden gerektiği gibi yararlanabilmek için sağlıklı olmak şarttır. Her şeyiniz var, ama ondan istifade edecek durumunuz yok. Neye yarar?

* İnsan için en büyük nimet sağlık ve afiyettir. Herşey sağlıkla mümkündür. Bunun için sağlıktan büyük zenginlik olmaz. Sağlık olmazsa varlık neye yarar? İnsan için en büyük zenginlik sağlıktır. Sağlıklı olduğumuz zaman işlerimizi daha iyi yapar ve o işten zevk alırız. Hastalandığımızda ise hiçbir şeyden zevk almaz oluruz; zenginliğimizin bile hiçbir değer taşımadığını görürüz.

* Sağlıktan büyük zenginlik olmaz. Sağlık olmazsa varlık neye yarar?

* Sağlık en büyük varlıktır. İnsan sağlıklı olduğu sürece yaşam mücadelesini verebilir. Hasta olan kişi, çalışamaz, ihtiyaçlarını karşılayacağı parayı kazanamaz. Çünkü her şey sağlıklı olmakla elde edilebilir. Bunun için sağlık bütün varlıklardan daha büyük bir değere sahiptir. Onu korumak gerekir. Sağlığı bozuk olan bir insanın parası hiçbir işe yaramaz.
 
Olsa olsa hastalığını tedavi etmek için harcayabilir. Ama bozulan sağlığı parayla da düzeltmenin mümkün olmadığı durumlar olur. Böyle durumlarda kişi, bütün varlığını eski sağlığını elde etmek için gözden çıkarır ama bir sonuç alamaz. Bu gibi kişiler zamanında sağlıkları ile kazançları arasmda tercihlerini iyi yapmamış olmanın cezasını çekerler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna