Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin

Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin

   

Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin

* Birine yaptığın iyiliği gizli tut. Herkesin gözü önünde yaparsan, yardım yaptığın kişiyi incitebilirsin. Onun da bir onuru vardır, bil. Dinimiz olan İslâm da zekât ve sadakaların verilmesinde bu gizliliğe uymayı emretmiştir. Aslolan kişinin kendini gösterip övdürmesi değil, kendini göstermeden yardım yapıp yoksulu sevindirmesidir.

* Yoksul ve kimsesizle vereceğimiz sadakaların gizlice verilmesi daha ecirli, daha sevaptır. Çünkü böylesi insan onurunu korumak açısından daha uygundur.

* Yoksul ve muhtaç kimselere yardım ettiğimiz zaman, herkese duyurup kendimizi övmemeliyiz.
 
CÖMERTLİK
 
Cömertlik, eli bolluk, eli açıklık; para, yardım, şefkat vb. vermeye hazır olma anlamındadır. Cömertlik,içten gelen insan sevgisi ile yakından ilgilidir. Karşılık beklemeden yapılan yardım, sıkıntıda, ihtiyaç içinde olan birine gösterilen her türlü destek, takdir görür. Bu tür yardımların vakit geçirmeden uygun kimselere, gösterişten uzak yapılması, en büyük erdemlerdendir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna