Sabreden derviş muradına ermiş anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Sabreden derviş muradına ermiş anlamı

Sabreden derviş muradına ermiş anlamı

   

Sabreden derviş muradına ermiş anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Sabreden derviş muradına ermiş

* Sabırlı olan kişiler, isteklerine kavuşurlar. Sabır ile mücadele edildiğinde başarı mutlaka bizim olacaktır.

* Bir işin gerçekleşmesi için sabırlı olmak, uzun zaman beklemek gerekir. Acele eden ve içinde bulunduğu şartları zorlayan kimse başarılı olamaz. Ancak sabırlı olan kişi amacına ulaşır.

* Birçok işlerin gerçekleşmesi için sabırlı olmak, uzun zaman beklemek gerekir. Sabırlı olankişi ereğine ulaşır.

* Amaca ulaşmada sabrın büyük bir rolü vardır. Sabır, kişinin çeşitli zorluklara dayanabilmesidir. Yaşam acılarla, güçlüklerle doludur. Kişi onlarla mücadele ederek yaşamının tadma varır. Kimi güçlüklere karşı koymaya kişinin gücü yeter, kimi ise zamana bağlıdır, belirli bir süre geçtikten sonra çözümlenebilecektir. Zamana bağlı olan güçlükler karşısmda beklemeyi bilmeliyiz. Beklemek, hele acı çekerek beklemek mutlaka zordur. Ancak bütün bu zorluğuna katlanmasını bilenler, sabredenlerdir. Böyle bir sabrı gösterenler, sonunda büyük mutluluklara kavuşurlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna