Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur atasözünün anlamı

Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur atasözünün anlamı

   

Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Rüzgarın önüne düşmeyen yorulur

* Toplumun genel gidişatına, ilkelerine, değer yargılarına karşı çıkan, uymayıp ters yönde hareket eden kişi pek çok engellerle karşılaşır; yorulup yıpranır.

* Yerleşmiş kuralları, insanlar tarafından kabul gören değerleri hiçe sayan ve bunları yok farzederek yaşayan kimse, bunun zararını kendinde görür. Toplumun genel gidişine uyan kimse rahat eder. Akıntıya karşı kürek çekmeye kalkan yorulur, başarısızlığa uğrar. Eğer toplumun tuttuğu yol iyi bir yol değilse, elbette buna uyulmamalı, doğruluk ve iyilik ne pahasına olursa olsun savunulmalıdır.

* Toplumun genel gidişine uyan kişi rahat eder. Akıntıya kürek çekmeye kalkan yorulur,başarısızlığa uğrar.

* Toplumun gidişine uyan kişi rahat eder, uymayan zorluklarla karşılaşır. Toplumda huzurlu olmanın temel şartı, toplum ile uyum içinde olmaktır. Toplumun koyduğu kurallara karşı koymayan, toplumun istediği şekilde davranan kişinin rahat bir yaşam sürmemesi düşünülemez. Bu, toplum varlığının sürmesi için bir zorluluktur. Ancak toplumun kurallarının değişen zamana göre değişmesi gerekir. Toplumun fertleri de alışkın oldukları kurallardan kolay kolay ayrılmak, yeni kuralları kabullenmek istemezler. Bu yüzden toplumun kurallarını değiştirmeye kalkan kişiler hiç hoş karşılamazlar. Öylelerini etkisiz kılmak için gerekeni yapmaktan kaçınmazlar. Fakat, gerçekten toplumun daha iyi olması için kurallarını değiştirmeye kalkanlar, bu anlayıştan korkup geri durmamalıdırlar. Çünkü öylelerinin büyük çabası olmasaydı, hiçbir toplumda yenilikler olmayacaktı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna