Papaz her gün pilav yemez ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Papaz her gün pilav yemez ne demek

Papaz her gün pilav yemez ne demek

   

Papaz her gün pilav yemez ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Papaz her gün pilav yemez

* Her işi daima bir kişiye yaptırmak doğru değildir. O kişi çok defalar ses çıkarmadan bu sıkıntıya katlandıysa da günün birinde yapamayacak duruma gelir ve yapmaz. Bunun için insanları usandırmayacak bir yöntem izlemekte yarar vardır.

* Birkaç kez yaptığını gördüğünüz işi bir kimseye her zaman yaptırmak isterseniz onu usandırırsınız. Hiçbir konuda insana "yeter artık!" dedirtilmemelidir.

* Bir işin sürekli yapılması veya yaptırılması kişide bıkkınlık yaratır. Çevremizdekilerle iyi ilişkilerin sürmesi için, istek ve bekleyişlerimize dur demesini bilmeliyiz. Bir zamanlar küçük bir yardımını gördüğümüz bir kişiden her zaman aynı davranışı beklemeye hakkımız yoktur. Böyle bir anlayış onun yakınlığını sömürmek anlamına gelir. Oysa bir vesile ile kurulan yakınlığı sürdürmek için çabalamamız daha doğru olur. Aksi halde, bir kişiye aynı işi gereksiz yaptırmaya kalkarsak Veya zorunluluk karşısında bize bir iyilik yapaiı birinden ayjıı iyiliği tekrar tekrar istersek, sonunda dayanamayıp, bize «yeter artık» diyecek, kurulan ilişkiyi de bozmaktan çekinmeyecektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna