Önce düşün sonra söyle atasözü anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Önce düşün sonra söyle atasözü anlamı

Önce düşün sonra söyle atasözü anlamı

   

Önce düşün sonra söyle atasözü anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Önce düşün sonra söyle

* Ağızdan çıkan sözü değiştirmek ya da geri almak çok zordur. Sarf edilen bir söz insanı güç durumda bırakabilir, zarara sokup pişman edebilir. Bu sebeple bir sözü sarf etmeden önce dikkatlice düşünmeli, ne getirip götüreceği iyice tartılıp hesaplanmalıdır.

* İyice düşünmeden söylediğimiz sözlerden dolayı, sonradan pişmanlık duyduğumuz çok olur. Böyle bir duruma düşmemek için bir sözü söylemeden önce uzun uzun düşünmemiz gerekir

* Sonunda pişmanlık duyacağımız sözleri ağzımızdan çıkarmamalıyız. Ağzımızdan çıkacak sözlerin esiri olmak istemiyorsak, bütün sözlerimizi düşünce süzgecinden geçirmeliyiz. Böyle yaptığımızda, sözler bizim esirimiz olur. Söz bir silaha benzer. Bilmeden kullanılınca istemediğimiz şekilde başkalarına zarar verebileceği gibi, bizi de yaralayabilir. Bizi büyük pişmanlıklara sürükleyebilir. Ancak pişmanlıkların da çoğu zaman pek işe yaramadığı herkesçe bilinmektedir. Böyle yaralar açıp pişmanlık duymamak için, sözlerimizi ölçüp tarttıktan sonra söylemeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna