Önce can sonra canan anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Önce can sonra canan anlamı

Önce can sonra canan anlamı

   

Önce can sonra canan anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Önce can sonra canan

* İnsanlar bencil yaratıklardır. Can da kıymetlidir. Kaybedilmesi göze alınamaz. Bu bakımdan büyük fedakârlık gerektirecek konularda önce kendilerini, sonra sevdiklerini ve yakınlarını düşünür insanlar.

* Biraz kurcalanırsa, her insanın azda olsa bencil olduğu görülür. İnsan için can daha kıymetlidir. Kaybedilmesi göze alınamaz. Bu bakımdan büyük fedakarlık getirecek konularda önce kendini, sonra sevdiklerini ve yakınlarını düşünür.

* İnsan, sevdiğinden önce kendi canını, kendi çıkarını düşünür. İnsanların bencilliğini belirleyen bu sözü her alanda, her kişi için doğru kabul etmek mümkün değildir. Kendisini yavurusu için feda etmekten çekinmeyen, kendi sağlığını yavruları için hiçe sayan anne ve baba sevgisini böyle bir genellemenin içinde düşünmek, doğru olmaz. Bazı istisnaları olsa bile genelleştirilemez. Ancak diğer sevgilerde bunu geçerli sayabiliriz. Kişi kendisi ile başkaları arasında bir seçim yapmak durumunda kalırsa haliyle kendisini düşünecek, kendi çıkarım koruma yoluna gidecektir. Çünkü yaşam mücadelesini kişi kendi başına vermek zorundadır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna