Öfke baldan tatlıdır ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Öfke baldan tatlıdır ne demek

Öfke baldan tatlıdır ne demek

   

Öfke baldan tatlıdır ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Osmanlı'nın ekmeği dizindedir atasözü anlamı

* İnsan sinirlendiği bir durum karşısında bağırıp çağırmak, içini boşaltmak, ferahlık, rahatlık, dahası zevk veren tatlı bir şeydir.

* Sinirlendiren, damarına basılan kimse, buna sebep olana bağırıp çağırmaktan, içini boşaltmaktan bir ferahlık, dahası bir haz duyar.

* Öfkeye kapılınca bağırıp çağırmak, insanı rahatlatır anlamında bir söz.

* Öfkeyi boşaltmanın büyük yararları vardır. Ruh sağlığının, kişinin sağlıklı yaşamasında, çok büyük etkisi vardır. Vücut sağlığı gibi tedavisi kolay ve kesin değildir. Duygu ve düşüncelerimizi olumsuz yönde etkileyen olaylar, ruh sağlığımızı bozan olaylardır. Etkilendiğimiz olaylarla ilgili tepkilerimizi gösteremezsek, içimize atarız. İçimize attıklarımız da zamanla bizi içten kemirir, ömrümüzü tüketir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için, tepkilerimizi içimize atmamalı, bize zarar getirmeyecek tepkileri göstermekten kaçınmamalıyız. Öyle yaparsak daralan ruhumuzun ferahladığını görürüz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna