Nerede birlik orada dirlik atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Nerede birlik orada dirlik atasözünün anlamı

Nerede birlik orada dirlik atasözünün anlamı

   

Nerede birlik orada dirlik atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Nerede birlik orada dirlik

* Kişiler arasında anlaşma, duygu ve düşünce birliği olursa orada huzur, güven ve düzen olur. İnsanlar kaderde, tasada, kıvançta ve sevinçte bir olursa, dünya sanki cennet gibi olur. Çünkü böyle bir toplumda tam bir dayanışma ve kaynaşma vardır. Aralarında duygu ve düşünce birliği bulunan topluluklar, dirlik ve düzenlik içinde yaşarlar.

* İnsanlar kaderde, tasada, kıvançta ve sevinçte bir olursa, dünya sanki cennet gibi olur. Çünkü böyle bir toplumda tam bir dayanışma ve kaynaşma vardır. Aralarında duygu ve düşünce birliği bulunan topluluklar, dirlik ve düzenlik içinde yaşarlar.

* Başarı ve mutluluğa, duygu ve düşünce birliğiyle ulaşılır. Birlik, kişilerin belirli bir amaca ulaşmak için duygu, düşünce ve güçlerini bir araya getirmeleri demektir. Birliğin gücü, öyle bir güçtür ki karşısında hiçbir engel duramaz. Hatta kimse birliğin gücüyle boy ölçüşmeye kalkamaz. Büyük mutluluk ve başarıların temelinde yatan sır, birliktir. Aile ve toplumun mutlu olması, bireyleri arasındaki duygu, düşünce ve ülkü birliğine bağlıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna