Ne ekersen onu biçersin anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ne ekersen onu biçersin anlamı

Ne ekersen onu biçersin anlamı

   

Ne ekersen onu biçersin anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Ne ekersen onu biçersin

* Kişiler çevrelerine nasıl davranırlarsa öyle cevap alırlar. Yani İyilik yaparsan iyilik bulursun, kötülük yaparsan kötülük bulursun anlamına gelir.

* Kişiler dünya halinde neye ne kadar yatırım yaparsa ona o şekilde bu yatırımları döner. İnsanlara iyilik yaparak yaşarlar ise ahirette bunun mükafatını alır, maddi anlamda yatırım yaparak, insanların yaşamasına yardım ederse dünya malı olarak geri alır. Yapılan her maddi, manevi veya psikolojik yardımın sonrasında, karşısındaki insandan da kendisine bu yardımın geleceği unutulmamalıdır.

* Herkes yaptığı çalışma ve iyiliğin karşılığı kadarını alır. Gereksiz üzüntülerin büyük bir. bölümü, neyi beklediğimizi bilmemekten kaynaklanır. İnsan yaptığının değerini kestirebilirse, yalnızca onu bekler, onu ister. Başkasını veya fazlasmı istemeye hakkı olmadığını bilir ve böyle bir bekleyişi olmaz. Yaptığımız çalışma gibi iyiliklerimizin de, kötülüklerimizin de bir değeri vardır. İyiliği ancak iyilik yapan bekleyebilir. Kötülük yapanın iyilik beklemesi düşünülemez. Bu yüzden başkalarından iyi niyet, iyilik, dürüstlük görmek istiyorsak, bizim de başkalarına öyle davranmamız gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna