Minareyi çalan kılıfını hazırlar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Minareyi çalan kılıfını hazırlar anlamı

Minareyi çalan kılıfını hazırlar anlamı

   

Minareyi çalan kılıfını hazırlar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Minareyi çalan kılıfını hazırlar

* Kolay kolay saklanamayacak kadar büyük bir yolsuzluk yapan kimse, sorumluluktan kurtulma yollarını iyiden iyiye düşünür ve ortaya çıkmasını önleyecek tedbirleri önceden alır.

* Kolay kolay gizlenemeyecek kadar büyük bir suç işleyen kimse, bunun ortaya çıkmaması için gerekli önlemleri daha önceden alır.

* Suç işleyecek kişi önceden gerekli önlemleri alır. Her ne kadar çalışılsa da bir toplumdan suç işleyenleri ortadan kaldırmak mümkün olmaz. Çünkü kişilerin bekleyişleri değiştikçe davranışları da ona bağlı olarak değişikliğe uğrayabilir, kişiler suça yönelebilirler. Suç işlemeyi tasarlayan kişi de, işleyeceği suçu nasıl gizleyeceğini mutlaka düşünür. Suçu bir toplumda en aza indirmek için yapılması gereken, kişileri suç işlemeye yöneltecek durumları öncelikle ortadan kaldırmak, sonra da suç işleyecek kişilerin gizlenebilecekleri yerleri etkisiz hale getirmektir. Suçun işleneceği zamanı bekleyerek mücadeleyi düşünmek, sonuç vermez.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna