Meyveli ağacı taşlarlar anlamı nedir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Meyveli ağacı taşlarlar anlamı nedir

Meyveli ağacı taşlarlar anlamı nedir

   

Meyveli ağacı taşlarlar anlamı nedir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Meyveli ağacı taşlarlar

* Öyle sıradan kimselerle pek uğraşan olmaz. Ama toplumda bir konum edinmiş, bilgili, becerikli ve başarılı kimse kolayca hedef olur; hücumlara maruz kalır. Çünkü onun toplumdaki konumu kimilerinin kıskançlık duygularının kabarmasına yol açar.

* Toplumda bir konum edinmiş, bilgili, becerikli ve başarılı kişiler kıskanılır, eleştiri ve saldırılara maruz kalır.

* İşe yaramaz, niteliksiz, silik insanlarla kimse ilgilenmez. Daha ziyade bilgili, becerikli kimselerle uğraşılır, onlara sataşılır.

* Değerli kişilere sataşan çok olur. Bilgi, beceri ve davranışlarıyla kendisini kabul ettirmiş kişiler herkesin dikkatini üzerine çeker. Onların değerliliğini çekemeyenler, değerlerini düşürmeye çalışanlar ortaya çıkar. Öylelerinin olabileceğini kabul etmeli. Amaçlarının ne olduğunu bilen değerli insan, onların yaptıkları karşısında umutsuzluğa kapılmaz, üzülmez. Sadece yaptıklarından ötürü onlara acır. Toplum da değerleri yok etmeğe çalışanlarla mücadele etmelidir. Çünkü değerli kişinin göreceği zarardan, dolaylı olarak toplum etkilenecektir. Gerçekten değerli olan insan, hiçbir güçlük karşısında yılmayan, doğru bildiği yoldan asla ayrılmayan insandır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna