Merhametten maraz doğar ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Merhametten maraz doğar ne demek

Merhametten maraz doğar ne demek

   

Merhametten maraz doğar ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Merhametten maraz doğar

* Bir kimsenin karşılaştığı kötü durum karşısında üzüntü duyar ve o kişiye yardımda bulunur, iyilik ederiz. Ne var ki, kimileri kendisine gösterilen bu yakın ilgiyi kötüye kullanır ve başımızı derde sokar.

* Merhamet bazen ilaçtır, bazende hastalık. Bazı kimseler, kendilerine acıyıp iyilik edenlerin başını derde sokarlar yada bu iyiliği kötüye kullanırlar.

* Kimi kişiler, kendilerine acıyıp iyilik edenlerin başını derde sokarlar ya da bu iyiliği kötüye kullanırlar.

* Kimi kişiler gördükleri iyiliği kötüye kullanırlar. İyilik yapmak saygıdeğer bir davranıştır. İnsanın zor durumunda onun yardımına koşmanın verdiği manevi zevki, hiçbir şey vermez. İyiliği yapan da karşılık beklemeden yapmalı ki gerçek iyilik yerine geçebilsin. Kimileri, gördükleri iyiliğe kötülükle karşılık verir. İyilik yapanı zor durumlarda bırakabilir. Bu durumdan iyilik yapan değil, kötülük yapan utanmalıdır. Bir kişi yapılan iyiliğe kötülükle karşılık verdi diye, bütün insanları kötülememeli, iyilik yapma duygumuzu köreltmemeliyiz. Gördüğümüz kötü bir karşılık üzerine iyilikten kaçınırsak, kötü kişiden farkımız kalmaz

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna